Grikis yra tarsi sėkla, priklausanti javų šeimai, paprastai vadinama pseudo-javu. Pseudo-javai yra sėklos, tačiau jie yra naudojami kaip javų grūdai, negalintys augti ant žolės. Kiti pseudo-javų pavyzdžiai yra burnotis ir bolivinė balanda. Neleiskite pavadinimui jūsų apgauti: grikiai – ne kviečiai (ang. wheat – kviečiai, buckwheat – grikiai). Tad, grikiai neturi glitimo. Maistui yra auginamos dvi grikių rūšys – tartariniai grikiai (Fagopyrum tartaricum) ir paprastieji grikiai (Fagopyrum esculentum). Nors žmonės grikius laikė grūdais, iš tikrųjų tai yra sėkla.
Išlukštentų grikių kilmė
Šiaurės pusrutulio regionai, pvz. Rusija, Kinija, Rytų ir Vidurio Europa bei Kazachstanas, yra didžiausi grikių augintojai. Regionai, auginantys šiuos grūdus, taip pat dažniausiai ir nuima jų derlių, nes grikis yra būtinas augalas nederlingoms žemėms, o ypač – šaltesniems regionams Azijoje, turintiems didesnes aukštumas ir platumas. Pagrinde grikiai auginami dėl savo sėklų, turinčių krakmolingą baltą endospermą. Iš jo gaminami grikių miltai, iš kurių galima gaminti japoniškus „blini“ ir „soba“ makaronus bei kepti blynus. Grikių sėklos taip pat gali būti naudojamos sutirštinti sriuboms ar valgyti pusryčiams.
Norint pašalinti lukštą, sėkla yra sutraiškoma ir gaunami išlukštenti grūdai, kurie yra naudojami tradiciniame rusiškame košės patiekale.
Kaip naudoti išlukštentus grikius
Jei norite pagardinti savo maistą ir patiekalus nepasitelkiant glitimo, galite naudoti grikius. Tai yra fantastiška sėkla, kuri gali pridėti skonio ir tekstūros daržovių mėsainiams, pagyvinti salotas ir praturtinti granolos skonį. Norėdami paprastai, bet skaniai papusryčiauti, pabandykite grikius su žiupsneliu druskos ir mėgaukitės savo maistu su cinamonu, šviežiais vaisiais ir klevų sirupu.
Išlukštentų grikių didmeninė prekyba
„NutriBoost“ – išlukštentų grikių didmeninės prekybos įmonė. Tad galite tikėtis konkurencingų kainų, prieinamumo ir žemų minimalių užsakymo kiekių.